Ordföranden har ordet
december 17, 2024 18:12:13God Jul och Gott Nytt 2025 med WIHS-äventyr
När detta skrivs är julen 2024 och det nya året 2025 (just det, redan 25 år sedan millennieskiftet!) i antågande. På årsmötet 2024 togs ett beslut att årsavgiften för 2025 ska vara 150 kr, allt för att den uppskattade WI-tidningen ska kunna fortsätta sin utgivning med fyra nummer även 2025. Vårt bankgironummer alt Swish-dito hittar du på denna hemsida under fliken ”Om oss” och sedan ”Föreningsinfo” och det vore tacksamt om vi har avgiften så fort som möjligt i början av det nya året, då missar du ingen tidning (och varför inte tipsa vänner och bekanta att vi finns!).
Vi i Wårgårda IHS ska heller inte ligga på latsidan. Nej, vi ska försöka hitta på så mycket kul aktiviteter det bara går. Om vi redan nu tittar i kristallkulan/WIHS-almanackan så kommer det en ny upplaga av den trevliga ”idrottsvetartävlingen” i början på året där Per-Ola Johnsson, Tomas Knutsson och ”Pelle” Kjellson på nytt ska försvara våra färger. Preliminärt kommer den matchen att utkämpas i Essunga. Därför blir förmodligen första aktivitet på hemmaplan en biokväll i idrotten tecken på Rialto då vi även kommer att ha ”Öppet Hus” med fika i vårt nya museum (samma hus som tidigare, fast i andra ändan av källaren).
Fredag 14 februari ska vi ut på evenemangsresa igen, det var ju ett tag sedan senast! Den här gången blir det avfärd med buss till Partille Arena för toppmatch i Svenska Handbollsligan. IK Sävehofs herrar tar emot Ystads IF med oss på läktarplats sedan vi fått ett varmt mottagande av succégästen på vårt jubilarcafé 12/11-24, hemmalagets sportchef Jonathan Stenbäcken. Håll utkik på vår hemsida för anmälan!
Sedan kommer vårt årsmöte, hoppas Kullingshofstugan onsdag 5/3 blir lika välbesökt som vanligt. Vår fantastiska valberedning, som består av Sture Åhman, ”Pelle” Kjellson och Per-Ola Johnsson ligger redan i framkant och ryktet säger att det mesta verkar fixat. Där kommer övriga verksamhetsåret presenteras och såväl innan, som på och efter mötet mottages gärna era synpunkter och tankar vad ni vill hitta på i vår gemenskap.
Avslutningsvis vill jag tacka er för året som vi strax lämnar bakom oss och välkomna in till ett spännande idrottsår 2025!
Kenneth Ohlsson